جیولوجی منطقوی افغانستان

تعرفه تبلیغات در سایت
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس

 جیولوجی منطقوی افغانستان 

جیولوجی منطقوی عبارت از علمی است که ساختمان جیولوجیکی، تاریخ انکشاف و دیگر خصوصیات جیولوجیکی یک منطقه معین قشر زمین را که توسط سرحدات سیاسی، ساختمان‌های بزرگ جیولوجیکی و اشکال معیین جیومورفولوجیکی احاطه شده باشد، مطالعه می‌نماید.

چون به صورت مشخص در این مضمون جیولوجی افغانستان مورد مطالعه قرار می‌گیرد از این‌رو به نام جیولوجی منطقوی افغانستان یاد می‌شود.

جیولوجی منطقوی با شعبات دیگر جیولوجی ارتباط داشته و در موارد معین از آن استفاده می‌نمایند. هدف از جیولوجی منطقوی مطالعه قوانین عمومی ترکیب مواد، تصنیف احجار و ساختمان یک منطقه است. با درنظرداشت معلومات فوق ارتباط مواد مفیده را با ساختمان معین منطقه مورد نظر واضح می‌کند.

اهمیت جیولوجی منطقوی به خصوص در اوایل مطالعات جیولوجیکی ساحه فوق العاده زیاد بوده از روی معلومات داده شده می توانیم پیش بینی نماییم که در حصص مختلف زمین چه نوع معادن مواد مفیده موجود بوده و در کشف آن کدام میتود را باید استفاده نمود. در ابتدا جیولوجی منطقوی تنها ترکیب مواد بحری را در سطح زمین مطالعه می‌نمود، یعنی این علم تنها نقشه های پتروگرافیکی راترتیب می‌داد. مراحل بعدی وظیفه این بخش جیولوجی عبارت از مطالعه ستراتیگرافی بوده که در این وقت نقشه های جیولوجیکی به میان آمد. درحال حاضر جیولوجی منطقوی ساختمان جیولوجیکی به خصوص ستراتیگرافی، لیتولوجی، تکتونیک، پتروگرافی را مورد مطالعه قرار می‌دهد با پیشرفت صنعت جیولوجی منطقوی توانست که نه تنها سطح زمین را مطالعه نماید بلکه تا چند صد کیلومتر قشر زمین را تحقیق کند.

نویسنده : استاد کیولا بازدید : 9501 تاريخ : سه شنبه 2 ارديبهشت 1393 ساعت: 0:19
برچسب‌ها :
اخبار و رسانه هاهنر و ادبیاترایانه و اینترنتعلم و فن آوریتجارت و اقتصاداندیشه و مذهبفوتو بلاگوبلاگ و وبلاگ نویسیفرهنگ و تاریخجامعه و سیاستورزشسرگرمی و طنزشخصیخانواده و زندگیسفر و توریسمفارسی زبان در دیگر کشورهاads-123